reklama

Nerozumiem (prečo sú u nás niektoré ceny vyššie ako inde v EÚ?) 2

Pôvodne to bola krátka správa Germe (reakcia na jej poznámku, v diskusii úplne hore), nakoniec som si to rozmyslel a prekopíroval ju sem (a doplnil) na blog. Možno bude stáť za ďalšiu zaujímavú debatu, akou bola tá predošlá...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (210)
Obrázok blogu

Milá Germa!

Asi nenapíšem druhú časť o našich cenách a cenách v EÚ.

Tak aspoň takto: Pochopil som, že vysoké ceny máme predovšetkým preto :), že ich akceptujeme (voľný trh nie je charita - citát z diskusie) k predošlému článku). A že tu neexistuje naozajstná konkurencia. Veľkí hráči na trhu sú viac menej dohodnutí. Každému sa ujde... 

A určite sa na tom podpisuje aj to, že je tu malý trh (ten je aj na Islande, aj vysoké ceny, ale platy sú adekvatné k ním).

Aj keď sa to možno niekomu nezdá, ak niekto získa vysoký zisk tým, že najprv stanoví nízku finálnu cenu, nemá naozajstnú konkurenciu. Slovenský výrobca je napokon v ofsajde, nevládze konkurovať svojím kvalitným tovarom často lacnejšiemu odniekiaľ z Ázie, či druhotriednej zelenine a ovociu zo skladov vo Viedni. Kapituluje a prispôsobí sa, alebo skrachuje. Potom už nič nestojí v ceste tomu, aby "niekto" diktoval vyššie ceny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iba na okraj a mimo kontext(?): Nikdy nepochopím ako sa zo dňa na deň (naozaj, bolo to presne takým tempom) voľakedy na začiatku deväťdesiatych rokov zvýšili ceny na trhoch (prvý cenový "klausovský" šok v "maloobchode" inšpiroval aj malých pestovateľov), aj keď tá zelenina a ovocie vyrástli ešte v lacnej zemi a z lacných semienok. Ale to by už bolo na iný článok, o našej, slovenskej chamtivosti.  

Keď na náš trh prišiel Lidl, na chvíľu zavládla naozajstná konkurencia medzi Tescom a ním. Dobre si pamätám na cenovú vojnu, ktorá skončila (približne) v decembri 2004, pravdepodobne dohodou oboch reťazcov, ceny išli po januári hore.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môj otec hovorieval, že Židia za prvej republiky boli skvelí obchodníci, nemuseli zbohatnúť okamžite, stačilo im keď "kvapkalo". Úspech sa dostavil.

Československá republika medzi dvomi vojnami patrila medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Voľakedy v 48 roku nás vyhodili z vlaku. Dávno odišiel. Teraz stojíme na chatrnej stanici, aby sme naň opäť nasadli. Iba ak na osobák... Ale iné nám neostáva.

Ani jedna z pôvodných krajín EÚ nemá skúsenosť so socialistickým zriadením, alebo teda s tým, čo sa tu za socializmus pokladalo. Oni v tom vlaku ostali. Práve preto nemôžem prijať porovnávanie so "starou" Európou (v predchádzajúcej diskusii časté) a krajinami bývalého "ostbloku", že takto (cenové rozdiely v jednotlivých štátoch) to (vraj) funguje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podnikanie nie je charita, to je jasné, ale aj v tom Nemecku sa po vojne dvíhali na kolená z prachu, tak trochu aj tým, že boli k sebe vzájomne solidárnejší.


Ak je to všetko inak a ja sa mýlim, je to tým, že nič iné som z tej diskusie nepochopil. Napokon, ja ekonomike nerozumiem, ale to som napísal aj v predošlom článku. Možno som naivný, ale potom boli také naivné aj niektoré "pohrdlivé" reakcie tých, ktorí mi podsúvali náklonnosť k centrálne riadenému hospodárstvu. To bolo nekorektné (pozdravujem tých, ktorí každého, komu niečo prekáža na súčasnom vývoji, farbia načerveno:). Stádovitosť nevymrela.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môj záver je taký: Vládne tu "kvázi" slobodný trh. Obchodníka donúti k ústretovej (pre nás) politike iba naozajstná, silná konkurencia, ktorá si relatívne nižší zisk kompenzuje väčšou sieťou obchodov a väčším objemom predaného tovaru, čo je problém, pretože pozemky pod nové obchody sú drahé a nenažraní nie sú len niektorí obchodníci...

(okrem toho: malých obchodníkov tento v podstate pozitívny - slobodný trh je naozaj jediná prirodzená cesta - vývoj likviduje, ostáva veriť, že boom malých výrobcov a predajcov, pestovateľov, nastane po (túžobne očakávanom) zvýšení našej životnej úrovne (neodvážim sa odhadnúť kedy, ale som presvedčený, že väčšina z nás tu už nebude), podobne ako to bolo na začiatku 90 rokov trebárs v Nemecku, kde sa opäť presadili aj malé obchody, ktoré ponúkajú vlastné výrobky. Stalo sa dobrým zvykom pre "malomestské" nemecké paničky nakupovať u "svojho" mäsiara a podobne. Ale chvalabohu...)

Ešte by sme mohli niečo urobiť aj my, tým, že budeme niektoré obchody bojkotovať a nakupovať budeme..., ozaj, kde?

Považoval som si za povinnosť odpovedať predovšetkým Tebe, pretože si ma na to vyzvala. Netuším či som Ťa uspokojil sumárom toho, čo som si z nej (z diskusie) vybral a trochu aj sám pre seba zodpovedal :)

Poznámka: Nemusím ani priznávať (pre zasvätencov je to po prečítaní môjho textu zrejmé), že som ekonomický (nielen) diletant, v každom prípade, som presvedčený, že moje otázky sú legitímne, pretože vyjadrujú myšlienky, ktoré sa preháňajú v hlavách mnohých zákazníkov, ktorí su na tom vedomostne rovnako ako ja. Prečo?

Ozaj, cez víkend som videl v obchode (v Rakúsku) kufor Samsonite za 161 eur. Mínus 30 percent - outlet. V Poluse, vzdialenom 48 km som videl rovnaký za vyše 11 000 Sk.

fotografia: http://www.lanuv.nrw.de/verbraucher/gifs/lebensmittel.jpg

Boris Burger

Boris Burger

Bloger 
  • Počet článkov:  212
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu