Ostane kino Mladosť Bratislave a celému Slovensku?

Autor: Boris Burger | 28.4.2010 o 23:38 | (upravené 29.4.2010 o 5:10) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  5596x

Kino Mladosť je najstaršie kino na území Horného Uhorska (niektoré pramene uvádzajú, že na celom území bývaleho Československa).

http://www.kulturne.sk/images/gallery/kinomladost4.jpghttp://www.kulturne.sk/images/gallery/kinomladost4.jpg

Vzniklo v 1905 roku pod názvom Elektro Bioscop v hostinci U zeleného stromu (dnes tam stojí slávny hotel Carlton). V roku 1913 sa premiestnilo do kamennej budovy na (tom istom) dnešnom Hviezdoslavovom námestí (predtým  Kossuth Lajos-Platz).

Kino premieta už 105 rokov. Posledných tridsať sa orientuje na kvalitné, tzv. klubové filmy. Je prerobené, zmodernizované. Dnes je vlastne jediným pôvodným mestským kinom, ktoré v Bratislave zostalo. Všetky ostatné zanikli (aj pre multiplexy).

Pred tromi rokmi mesto avizovalo jeho predaj spoločnosti Terra Trade. Ale po proteste občianskych aktivistov predaj stiahlo.

Dnes som si prečítal v Zozname majetku hlavného mesta SR Bratislavy, že je opäť určené na predaj! Informácia sa nachádza v poslednom riadku zoznamu.

Neviem, či je akákoľvek súkromná spoločnosť schopná prevádzkovať so ziskom toto malé kino, ale nepredpokladám to a obávam sa, že najstaršie filmové zariadenie postihne osud najpopulárnejšieho bratislavského kina Hviezda (zbúrania sa neobávam, zániku áno).

Rovnako, ako sa našlo riešenie pre prvé skutočne slovenské činoherné divadlo DPOH (dnes Mestské divadlo), malo by sa nájsť aj pre prvý kultúrny filmový stánok na našom území.

Akosi v tichosti opäť upiekli radní páni niečo, čo v roku 2007, po protestoch, zmietli zo stola.

 

 

Na informáciu som narazil náhodou v diskusii: http://kultura.sme.sk/diskusie/dpl/12913772/Nie-vsetko-znesie-hlasnu-kampan.html

Fotografia: http://www.kulturne.sk/images/gallery/kinomladost4.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Juliette Binoche pre SME: Láska? Všetci v nej robíme tú istú chybu

V novom filme hrá so Gérardom Depardieum, aj keď majú konflikt.


Už ste čítali?