Harrison pre Bangladéš I. 1971 - 2011

Autor: Boris Burger | 31.1.2011 o 21:30 | (upravené 31.1.2011 o 22:53) Karma článku: 6,69 | Prečítané:  1894x

Niekoľko mesiacov po ničivom cyklóne v oblasti Východného Pakistanu sa moslimský generál Jahjá Chán rozhodol vyhladiť tamojších zbedačených hinduistov. Milióny utečencov sa ukryli v Indii. O približne 150 dní sa v New Yorku uskutočnil prvý veľký koncert na ich podporu. Písal sa rok 1971.

Koncom júna 1971 oslovil hráč na sitár Ravi Shankar (otec Norah Jones) slávneho muzikanta George Harrisona s prosbou o pomoc. Jeho rodina bola tiež obeťou Chánovho útoku na hinduistov. Shankar chcel zhromaždiť peniaze pre utečencov, ale uvedomoval si, že ak získa pre vec Georga sú jeho šance oveľa väčšie. Ten súhlasil. S poznámkou, že aspoň urobí niečo užitočné (neuveriteľne skromný tichý beatle)...

georgeeeee.jpg

Ravi Shankar a tichý beatle George Harrison

Harrison mal predstavu, že by koncertom zhromaždil okolo desať miliónov dolárov (hádam desaťnásobok súčasnej hodnoty) Okamžite poveril  zlého muža Beatles Allena Kleina*, aby prenajal sálu v legendárnej Madison Square Garden (New York).

Madison.jpg

Madison Square Garden v roku 1971.

Termín MSQ určila na nedeľu 1. augusta 1971, takže Georgovi ostával mesiac, aby zohnal spoluúčinkujúcich muzikantov. Nie hocakých.

George.jpg

Základom koncertu mal by Harrisonov trojalbum All Things Must Pass.

Ako prví mu napadli bývalí spoluhráči z Beatles, ale Paul okamžite odriekol, pretože sa hneval na Johna Lennona pre How Do You Sleep.* Ringo natáčal film v Španielsku, ale súhlasil. John nebol zásadne proti, ale trápilo ho, že na scéne sa nemala objaviť (na Georgovo výslovné prianie) jeho manželka Yoko.

 

Účasť prisľúbili Badfinger, Jim Horn, Eric Clapton, Bob Dylan, Billy Preston (spolupracoval m. i. na nahrávke nesmrteľného albumu The Beatles Let It Be), Leon Russel a, samozrejme, Ravi Shankar. Mick Jagger, žijúci vtedy vo Francúzsku, odmietol, pretože by nestihol vybaviť vstupné vízum (dnes niečo neuveriteľné). Rovnako nemohol prísť slávny Clousseau (Peter Sellers), ktorý mal program moderovať (Alan Clayson* uvádza ako dôvod dokončovanie filmu Being There, ale ten bol natočený o osem rokov neskôr, ide, pravdepodobne, o chybu autora alebo prekladateľov životopisu GH), nakoniec sa konferovania ujal samotný George.

Už vtedy slávny gitarista Eric Clapton sa nachádzal v období ťažkej drogovej závislosti. Pamätníci spomínajú, že Eric okrem hrania, pozerania televízie, všetok čas pod vplyvom heroínu prespal. Boli obavy, že sa koncertu nezúčastní.

eric-clapton.jpg

Eric Clapton

Nakoniec sa pozbieral a do New Yorku pricestoval. Deň pred koncertom, keď ho už nečakali. Omámený sa zavrel v hotelovej izbe. Svoju milenku poslal do mesta zhánať heroín.

 

Dylan.JPG

Bob Dylan

Malo to byť Dylanovo prvé veľké vystúpenie po sklamaní z Isle of Wight, George si pri ňom do poslednej chvíle nebol istý, či vystúpi. Objavil sa v hoteli s gitarou, vyzvedal, čo od neho očakávajú... Harrison sa ho opýtal či zahrá na pódiu aj svoju legendárnu Blowin In The Wind (z roku 1963), na čo mu Dylan odpovedal, že to môže rovno aj I Want To Hold Your Hand (rovnako z roku 1963, ale od Beatles).

George žiadal, aby muzikanti zahrali hity, chcel divákov dostať do varu už po prvých taktoch. Odmietal improvizácie, odmietal hrať bez prípravy, a preto umelcov nahnal do štúdia, aby bolo vystúpenie dokonalé.  Ale disciplinovaní boli, podľa Adama Claysona, iba Ringo a Billy Preston. Za Claptona, v ktorého príchod už nedúfali, mali v zálohe Jessa "Ed" Davisa, ktorý sa naučil všetky skladby z programu.

Klaus.jpg

Klaus Voormann a George

Na poslednej generálke Yoko došlo, že Lennon vystúpi na javisko bez nej. Vyrobila neuveriteľnú hysterickú scénu, ale George bol tak neústupný, že rozčúlený John rozbil svoje slávne okuliare, tresol s dverami a odcestoval domov.

JL.jpg

John Lennon a Yoko Ono

Diváci sa dočkali. Išlo, pravdepodobne, o prvý veľký humanitárny rockový koncert v dejinách. V obecenstve sa šírili klebety, niekto zahliadol Erica Claptona s gitarou v ruke, ako sa miesil v dave pri Pennsylvania Station. Paula McCartneyho videli na Siedmej Avenue.

george_singing_bangladesh.jpg

Po zdvorilom potlesku pre Ravi Shankara, ktorý prišiel s indickou témou, vystúpil za burácania divákov George.

 

 

 

*Allen Klein, manažér, obviňovaný z tunelovania Beatles.

*How Do You Sleep, pieseň z Lennonovho albumu Imagine: útok proti Paulovi.

*Alan Clayson: George Harrison 2001, Volvox Globator 2004, preklad David Záleský a Markéta Záleská.

A spomienky.

 

 

Fotografie:

http://www.claudiocaprara.it/post/2290204.html

http://4.bp.blogspot.com/_UjE9jEt-0fY/TF8b7sk43EI/AAAAAAAACMw/_qbGOYSJaWc/s1600/eric-clapton.jpg

http://1.bp.blogspot.com/_nEbD7MtdYh4/S0f5Z-HYYbI/AAAAAAAAGCY/T5-uR0VPirQ/s400/georgeeeee.jpg

http://dylanstubs.com/pictures/1971/BANGLADESH_CONCERT_9_2.html

http://www.brisbanetimes.com.au/world/yoko-ono-lives-in-fear-of-lennons-killer-20100809-11sb7.html

http://greenbd.info/Weeps/

http://wirednewyork.com/forum/showthread.php?t=4732&page=2

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?